ثبت اسم تجاری و مزایای آن

ثبت اسم تجاری و مزایای آن

بسیاری از اسامی‌تجاری که هر روز در تبلیغات تلویزیونی می‌بینید و می‌شنوید با نام اصلی شرکت سازنده آن متفاوت است. کافیست نگاهی به مشخصات و آدرس شرکت تولیدکننده نگاهی بیندازید تا با اسامی‌و علامت‌هایی مواجه شوید که اصلا به گوش شما نخورده است. البته ممکن است اسم تجاری با اسم شرکت یکی باشد اما به هر حال این عنوان معرف محصول تجاری شرکت است و دیگران نمی‌توانند از آن استفاده کنند. در اصطلاح حقوق اسم تجارتی عنوانی است حاکی از شهرت تاجر که او خود را تحت آن عنوان معرفی و مشهور می‌کند. این عنوان ممکن است اسم نام خانوادگی خود تاجر باشد یا ممکن است یک اسم فانتزی باشد. در شرکت‌های تجاری اسم تجاری با اسم شرکت متحد است.

ثبت اسم تجاری و مقررات حاکم بر آن

سوءاستفاده از اسم تجاری یک شرکت یکی از روش‌های فریب مردم و فروش کالاهای نامرغوب به مردم است. از چنین سوءاستفاده‌هایی هم مصرف‌کنندگان و هم شرکت صاحب اسم تجاری ضرر می‌بینند. به همین خاطر ثبت اسم تجاری به سود همه است برای همین در کشور قوانین و مقرراتی برای بیان روش ثبت اسم تجاری وجود دارد. اولین قانونی که در این خصوص شما را به آن ارجاع می‌دهیم قانون تجارت است که چند ماده‌ را به اسم تجاری اختصاص داده است.(مواد ۵۷۶ تا ۵۸۲) البته ماده‌ ۵۸۲ این قانون ثبت اسم تجاری را موکول به آیین‌نامه‌ای کرده است که وزارت دادگستری باید تهیه کند. اما این آیین‌نامه تا به‌حال به تصویب نرسیده است. فعلا ثبت اسم تجاری در ایران ممکن نیست. طبق ماده ۵۷۶ قانون تجارت ثبت اسم تجاری اختیاری است مگر در مواردی که وزارت دادگستری ثبت آن را الزامی‌بداند. ماده ۵۸۱ قانون تجارت مقرر می‌دارد: «در مواردی که ثبت اسم تجارتی الزامی‌شده و در موعد مقرر ثبت به عمل نیاید اداره ثبت اقدام به ثبت کرده و سه برابر حق‌الثبت مأخوذ خواهد داشت.»

حق بر اسم تجاری ثبت شده

ثبت اسم تجاری آن را از سوءاستفاده دیگران دور می‌کند. ماده‌ ۵۷۸ قانون تجارت خط قرمز را ترسیم کرده است و می‌گوید: اسم تجاری ثبت شده را هیچ شخص دیگری در همان محل نمی‌تواند اسم تجارتی خود قرار دهد ولو اینکه اسم تجارتی ثبت شده با نام خانوادگی او یکی باشد. از طرف دیگر ماده‌ ۳ قانون سجل احوال مقرر می‌دارد: «هیچ کس حق ندارد اسم خانوادگی شخص دیگری را در حوزه‌ سجلی احوالی که آن اسم ثبت شده است اسم مؤسسه تجارتی یا عنوان تلگرافی خود قرار دهد ولی شعب تجارتخانه در سایر نقاط اسم مرکز اصلی را استعمال می‌کنند ولو اینکه شخص دیگری اسم مزبور را در محل تأسیس آن شعبه قبلاً برای نام‌ خانوادگی خود ثبت کرده باشد.» بنابراین اگر اسم تجاری تاجر همان نام خانوادگی او باشد می‌تواند دیگران را از استعمال آن منع کند ولی اگر اسم تجارتی تاجر تفننی باشد حمایت آن به عنوان اسم تجارتی مشکل است. اسم تجاری نباید به گونه‌ای انتخاب شود که باعث اشتباه مشتریان شود. چنانکه ماده ۵۷۷ قانون تجارت مقرر می‌دارد: «صاحب تجارتخانه که شریک در تجارتخانه ندارد نمی‌تواند اسمی‌برای تجارتخانه‌ خود انتخاب کند که موهوم وجود شریک باشد.»

انتقال اسم تجاری

یکی از امتیازاتی که صاحب اسم تجاری دارد امکان انتقال آن است. تاجری که اسم تجاری خود را به ثبت برساند بعدها می‌تواند در صورت تمایل با انتقال آن پول خوبی به جیب بزند. اسم تجارتی طبق ماده ۵۷۹ قانون تجارت قابل انتقال است. اگر اسم تجارتی با نام خانوادگی تاجر یکی باشد فروش اسم تجارتی تاجر را از استفاده از نام خانوادگی محروم نمی‌کند به شرط آنکه آن را برای تجارت استعمال نکند. در موقع واگذاری اسم تجاری که نام خانوادگی باشد معمول بر این است که انتقال‌گیرنده نام خود را در ذیل آن به عنوان جانشین اضافه می‌کند یا اینکه در مقابل اسم تجارتی کلمه‌ قدیم اضافه می‌شود تا هم اسم تجاری سابق ذکر شود و هم توهمی‌برای مشتریان نسبت به شخص تاجر حاصل نشود.

تحقیق درباره اسم تجاری

ثبت اسم تجاری در صورتی امکان دارد که مشابه اسم تجاری دیگری نباشد و حقوقی را تضییع نکند. در مرجع ثبت در این خصوص تحقیق و موشکافی نمی‌شود. در واقع اداره ثبت نسبت به اظهارات متقاضی ثبت و صحت و سقم آن تحقیقی نمی‌کند. اما اگر هر یک از شهروندان در اثر استفاده از این اسم تجاری ضرری ببیند حق خواهد داشت که نسبت به ثبت مزبور اعتراض کند. به این اعتراض رسیدگی می‌شود و در صورتی که وارد تشخیص داده شود ثبت اسم تجاری بی اثر خواهد شد. بنابراین نظارت قبل از ثبت وجود ندارد بلکه از طریق رسیدگی به اعتراضات شهروندان بر موضوع نظارت می‌شود.

حقوق کسب و کارها, مقالات ,
About موسسه حقوقی رایانداد

تیم رایانداد درک عمیقی از مسائل مربوط به تکنولوژی ، حقوق و کسب و کار دارد. چشم انداز ما، ارائه خدمات حقوقی حرفه ای و قابل اعتماد و امین در سریعترین زمان ممکن به نهادها و سازمانها و همینطور اشخاص حقیقی می باشد. تلاش ما برآن است که هر پرونده را با بالاترین میزان پاسخگویی و مسئولیت به انجام رسانیم و اینگونه به بهترین شکل خود را معرفی نماییم. با مشاورین ما تماس بگیرید : 09121699718

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کوتاه درباره ما

موسسه حقوقی رایانداد با هدف ارائه خدمات حقوقی قابل اطمینان به هموطنان عزیز در هر کجای ایران و جهان به همت وکلای باسابقه و متخصصین IT ، تحت برند رایانداد به این عرصه پانهاد و فعالیت خود را آغاز نمود.زمینه فعالیت موسسه به مدد بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری به صورت تخصصی پرونده های سایبری و مسائل حقوقی را شامل میشود. تمرکز ویژه رایانداد بر مسائل حقوقی فناوری اطلاعات می باشد و علاوه بر موضوعات رایج در فضای حقوقی، موسسه رایانداد افتخار دارد که در زمره پیشگامان کشور در زمینه ارائه خدمات مشاوره ای و حقوقی مربوط به فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک قرار دارد.

ما را دنبال کنید…