وکیل جرایم اینستاگرام مشهد

وکیل جرایم اینستاگرام مشهد

وکیل جرایم اینستاگرام مشهد

وکیل جرایم اینستاگرام مشهد – شبکه «اینستاگرام» یکی از معروف ترین شبکه های اجتماعی در فضای مجازی است که به دلیل نصب راحت  روی گوشی تلفن همراه، گسترش فراوانی یافته و در ایران نیز هواداران بسیاری را کسب کرده است.

کاربران به  وسیله دوربین تلفن همراه، می توانند در هر لحظه از شبانه روز، حتی با اینترنت های کم سرعت، در زمان کوتاهی تصاویر و فیلم هایی از لحظات زندگی خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارند به مرور زمان با گذاشتن عکس هایی از زندگی خصوصی و شخصی در فضای عمومی با هدف دیده شدن و نمایش خود میان افرادی از بین می رود و واکنش به مسائلی که تا چندی قبل برای فرد اهمیت داشت به شدت کاسته می شود برخی از افراد نیز با سوء استفاده از این شبکه حقوق شهروندی را نقض می کنند در این خصوص با دکتر احمد فاطمی عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد به گفت و گو پرداختیم.

 

وکیل جرایم اینستاگرام مشهد

وکیل جرایم اینستاگرام مشهد

 

از جمله اتهام های اینستاگرام نقض حقوق شهروندی است، این نرم افزار چنین آسیبی دارد؟

به طور معمول تمام دستاوردهای نوین در عرصه ارتباطات ممکن است حقوقی همچون امنیت، آسایش و رشد فرهنگ در جوانان را نقض کنند البته این آسیب زمانی ایجاد می شود که این دستاوردها از نظارت و کنترل های لازم برخوردار نباشند؛ به این ترتیب لطمه های فراوانی به مردم وارد می شود و حقوق شهروندی مردم را نیز نقض می کند؛ در این راستا اگر مانند بسیاری از کشورها قوانینی در این خصوص وضع و مدیریت های کاربردی روی این فضا اعمال شود و همچنین مرزهای ورود و خروج و مصادیقی از این قبیل در این دستاوردهای نوین ارتباطی مشخص شود، می توان تا اندازه ای از حقوق شهروندی در برابر این نرم افزارها دفاع کرد. باید توجه داشته باشیم که مصادیق موارد نقض حقوق شهروندی نیز معین باید مشخص شود.

 حریم خصوصی در وکیل جرایم اینستاگرام  چگونه تعریف می شود؟

در کشور، ما در بعد قانونگذاری و بخش مقررات در این حیطه ضعیف هستیم و هنوز قوانین و مقررات ما با تحولات گسترده ای که در عرصه فضای مجازی و شبکه های اجتماعی ایجاد شده است منطبق نیست. لازمه حل این مشکل این است که مجلس شورای اسلامی و متصدیان تقنینی کشور در این خصوص فکری کرده و قوانینی متناسب با شرایط روز جامعه و فرهنگ مردم کشورمان وضع کنند تا بتوان این گونه موارد را مدیریت کنیم. به نظر من اینستاگرام یکی از دستاوردهای نوین ارتباطی است و با در نظر داشتن فرهنگ و همسان سازی آن با فرهنگ های غریبه می تواند بدون نقض حریم خصوصی از آن بهره برد.

 آیا انتشار عکس ها و فیلم های مبتذل در اینستاگرام و دیگر فضاهای مجازی عنوان مجرمانه ای دارد؟

موضوع پیگیری انتشار عکس ها و فیلم ها در اینستاگرام و دیگر فضاهای مجازی جرم بوده و بر عهده پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) است. پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) می تواند با پیگیری و ردیابی، افراد خاطی را مشخص و بازداشت کند تا بر اساس قوانین مجازات شوند. یکی از معضلات و مشکلاتی که اینستاگرام و بقیه شبکه های اجتماعی دارند این است که آبرو، حیثیت و حریم خصوصی مردم ممکن است نقض شود و بارها دیده شده است که شهروندان بنا بر دلایلی به دلیل انتشار عکس های خود در چنین فضاهایی دچار مشکلات متعددی شده اند؛ اما نمی توان به بهانه اینکه برخی از این فضای مجازی و تبادل اطلاعات علیه امنیت و حریم خصوصی شهروندان سوء استفاده می کنند،  با این فضاها و دستاوردهای آن مقابله کرد؛ بلکه باید با این پدیده به  صورت جدی و حرفه ای روبه رو شد و با آموزش و مدیریت آگاهانه، استفاده درست از این فناوری را به شهروندان آموزش داد. مدیریت آگاهانه به معنای شفاف سازی در حوزه قوانین و مقررات است.

هر نوع توهین و افترا بدون در نظر گرفتن چگونگی ابراز و بیان آن، چه از طریق فضاهای مجازی باشد یا در هر فضای واقعی دیگر، پیگرد قانونی خواهد داشت و فردی که مورد توهین قرارگرفته است می تواند از شخص خاطی شکایت کند.

آیا توهین به افراد در اینستاگرام و در صفحه های شخصی آنان قابل پیگیری است؟

هر نوع توهین و افترا بدون در نظر گرفتن چگونگی ابراز و بیان آن، چه از طریق فضاهای مجازی باشد یا در هر فضای واقعی دیگر، پیگرد قانونی خواهد داشت و فردی که مورد توهین قرارگرفته است می تواند از شخص خاطی شکایت کند. اگر اتهامات و نسبت های ناروا در این فضا منتشر و حریم  خصوصی فرد نقض شود برابر قانون مجازات اسلامی این موضوع قابل پیگیری است؛ اما به نظرم به  دلیل ظرافت ها و حساسیت هایی که در فضاهای مجازی وجود دارد باید قوانین مناسب تری وضع شود؛ قوانینی که این ظرافت ها و حساسیت ها را در نظر بگیرد و بدون نیاز به سانسور و محدودیت و ممنوعیت بتوان این فضاها را مدیریت کرد؛ بنابراین با قوانین موجود امکان پیگیری قضایی و حقوقی وجود دارد اما پیشنهاد من این است که سعی بر این داشته باشیم که قوانین به  روزتری وضع شود.

 اگر فردی از ایران در صفحه های شخصی فرد مشهور خارجی از الفاظ زشت و توهین آمیز استفاده کند، امکان پیگیری برای فرد زیان  دیده وجود دارد؟

امکان پیگیری این مساله در کشور شخص زیان  دیده وجود ندارد زیرا این جرم در ایران اتفاق افتاده و باید از مراجع قضایی ایران پیگیری های لازم به عمل آید. به هر حال قوانین و مقررات آثار درون مرزی دارند یعنی هر قانون و مقرراتی فقط مخصوص مرزهای همان کشور است و همین طور صلاحیت های هر دادگاهی هم برای همان کشور خواهد بود. به نظرم مبانی صلاحیت دادگاه ها و حتی قوانین آن کشورها در خارج از مرزهای ایران محل سوال و تردید است اما فرض بر این است که این جرم یا این اتهام در ایران اتفاق افتاده و هر کسی مرتکب جرمی شود باید در قبال آن پاسخگو باشد، به این ترتیب، افراد خارجی می توانند داخل مرزهای ایران این مسائل را پیگیری کنند.

 نحوه رسیدگی به شکایت در فضای سایبری چگونه است؟

همان گونه که گفته شد شاکی باید به پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) مراجعه کند تا آنها با تجهیزات و امکانات لازم و منابع انسانی ماهر اقدامات گسترده ای انجام و مجرم را شناسایی کنند؛ سپس متهم و پرونده وی بعد از تکمیل به دادسراهای فرهنگ و رسانه و مراجع قضایی خاص این موضوع ارسال می شود و در مورد آن دادرسی صورت می گیرد.

 آیا بر خرید و فروش در فضاهای مجازی از جمله اینستاگرام نظارت می شود؟

ما چند سالی است که معاملات الکترونیکی انجام می دهیم مانند خرید از سایت های مختلف اینترنتی و به لحاظ قانونی این کار منع نشده است البته به شرط اینکه مردم شرایط اساسی صحت معامله و مورد مربوط به محل انعقاد قرارداد را رعایت کنند و  خرید و فروش ها در چهارچوب الگوهای قانونی صورت گرفته باشد مشکلی ندارد، در غیر این صورت مشکل بوده و می توان برابر قانون علیه خاطیان شکایت مطرح کرد.

حقوق سایبری, مقالات
About موسسه حقوقی رایانداد

تیم رایانداد درک عمیقی از مسائل مربوط به تکنولوژی ، حقوق و کسب و کار دارد. چشم انداز ما، ارائه خدمات حقوقی حرفه ای و قابل اعتماد و امین در سریعترین زمان ممکن به نهادها و سازمانها و همینطور اشخاص حقیقی می باشد. تلاش ما برآن است که هر پرونده را با بالاترین میزان پاسخگویی و مسئولیت به انجام رسانیم و اینگونه به بهترین شکل خود را معرفی نماییم. با مشاورین ما تماس بگیرید : 09121699718

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کوتاه درباره ما

موسسه حقوقی رایانداد با هدف ارائه خدمات حقوقی قابل اطمینان به هموطنان عزیز در هر کجای ایران و جهان به همت وکلای باسابقه و متخصصین IT ، تحت برند رایانداد به این عرصه پانهاد و فعالیت خود را آغاز نمود.زمینه فعالیت موسسه به مدد بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری به صورت تخصصی پرونده های سایبری و مسائل حقوقی را شامل میشود. تمرکز ویژه رایانداد بر مسائل حقوقی فناوری اطلاعات می باشد و علاوه بر موضوعات رایج در فضای حقوقی، موسسه رایانداد افتخار دارد که در زمره پیشگامان کشور در زمینه ارائه خدمات مشاوره ای و حقوقی مربوط به فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک قرار دارد.

ما را دنبال کنید…