جرایم اینترنتی فیس بوک

جرایم اینترنتی فیس بوک

جرایم اینترنتی فیس بوک

جرایم اینترنتی فیس بوک – همیشه با پیشرفت تکنولوژی به همراه آثار مفید مشکلاتی هم پیش می آید که تمامی جوانب را تحت تاثیر قرار داده و حقوقدانان را نیز درگیر خود میکند، پیشرفت ارتباطات در فضای مجازی و ساخت صفحات شخصی در برنامه های مختلف به تبع میتواند زمینه سو استفاده را نیز فراهم کند.

امکان دارد با عکس های شخصی فردی صفحات مختلفی ساخته شده و از عکس اشخاص سو استفاده شود، یا اینکه عکس های شخصی یا خانوادگی افراد را در صفحات مستهجن قرار دهند، به اسم افراد مشهور صفحات مختلف ساخته شود و مطالب خلاف واقع در آن قرار داده شود، یا مطالب علمی و مهم از طریق فضای مجازی منتشر شود، آلبوم های موسیقی و فیلم های سینمایی جهت دانلود در سایت های گوناگون منتشر شوند، از طریق فروش به قیمتی کم و جزیی افراد را تحریک به خرید اینترنتی کنند و با کپی اطلاعات کارت بانکی اقدام به کلاه برداری کنند و صدها جرم دیگر که امکان بروز آن در فضای مجازی وجود دارد، جهت جلوگیری و حل این مشکلات قانونگذار اقدام به تدوین قانون جرایم رایانه ای نموده و تمامی مصادیق مجرمانه متصور در فضای مجازی را در آن پیش بینی نموده است.

متأسفانه مستندات زیادی وجود دارد که در این فضا اطلاعات کاربری افراد به دست سازمان های جاسوسی افتاده و بستر جرم هایی را فراهم می کند که گاهاً دودش به چشم همه می رود.

در صورت مواجهه با بروز هرگونه جرم رایانه ای و مزاحمت میتوانید جهت مشاوره و طرح شکایت با وکیل متخصص در این زمینه صحبت کنید تا به درستی مسیر قانونی شکایت را طی و فرد مجرم به سزای عملش برساند.

آیا عضویت در فیس بوک وشبکه های اجتماعی جرم است؟

چندی است که بحث عضویت برخی مقامات دولتی وحکومتی در فیس بوک طرح شده است پیش از این نیز در این خصوص و نیز جرم بودن استفاده از فیلتر شکن مطالبی توسط مسئولین ذیربط در رسانه ها طرح شده لیکن هنوز مباحث فنی وحقوقی این موضوع مرتفع نشده است.

در این خصوص لازم است به چند نکته اشاره داشت:

بنابر بخش ماهوی قانون جرایم رایانه ای نمی توان جرمی را با عضویت در شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک مطابقت داد. یعنی بر اساس قانون، عضویت در این شبکه های اجتماعی جرم نیست. در استفتائی هم که از مقام معظم رهبری در این خصوص به عمل آمد نیز ایشان موضوع را به رعایت قوانین کشور ارجاع فرموده اند . اما در این بین نکته ای دیگری مغفول واقع می شود و آن هم استفاده از نرم افزارها یا شیوه های فنی گذر از فیلترینگ موضوع ماده ۲۲ قانون جرایم رایانه ای است. بنابر نظر کمیته تعیین مصادیق قانون جرایم رایانه ای، وبگاه فیسبوک فیلتر شده است و لذا برای دسترسی«غیر مجاز» به این سایت از داخل کشور و برای عمده کاربرانی که اینترنت پالایش شده دارند، لازم است از ابزارهای عبور از سامانه فیلترینگ نظیر VPN یا تورها استفاده نمود.

طبق ماده (۹) قانون جرایم رایانه ای هرکس به طور غیرمجاز با انجام اعمالی از قبیل وارد کردن، انتقال دادن، پخش، حذف کردن، متوقف کردن، دستکاری یا تخریب داده ها یا امواج الکترومغناطیسی یا نوری، سیستم های رایانه ای یا مخابراتی دیگری را از کار بیندازد یا کارکرد آنها را مختل کند، به حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ده تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

لینک دادن به «فیس‌بوک» جرم محسوب می‌شود؟

براساس اعلام تارنمای کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، این کارگروه طی مصوبه‌ای در پنجاه و پنجمین جلسه خود که چهارشنبه۱۸ بهمن ماه برگزار شد، «درج پیوند (لینک) یا تبلیغ تارنماهای فیلتر شده در پایگاه‌های اینترنتی» را مجرمانه دانست.

با اضافه شدن این بخش به بند «ج» فهرست مصادیق محتوای مجرمانه، از این تاریخ، لینک دادن به تارنماهای فیلتر شده از جمله شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک مجرمانه است.

براساس این قانون با وبلاگ‌ها و پایگاه‌های اینترنتی متخلف برخورد خواهد شد.

 

حقوق سایبری, مقالات
About موسسه حقوقی رایانداد

تیم رایانداد درک عمیقی از مسائل مربوط به تکنولوژی ، حقوق و کسب و کار دارد. چشم انداز ما، ارائه خدمات حقوقی حرفه ای و قابل اعتماد و امین در سریعترین زمان ممکن به نهادها و سازمانها و همینطور اشخاص حقیقی می باشد. تلاش ما برآن است که هر پرونده را با بالاترین میزان پاسخگویی و مسئولیت به انجام رسانیم و اینگونه به بهترین شکل خود را معرفی نماییم. با مشاورین ما تماس بگیرید : 09010901624

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کوتاه درباره ما

موسسه حقوقی رایانداد با هدف ارائه خدمات حقوقی قابل اطمینان به هموطنان عزیز در هر کجای ایران و جهان به همت وکلای باسابقه و متخصصین IT ، تحت برند رایانداد به این عرصه پانهاد و فعالیت خود را آغاز نمود.زمینه فعالیت موسسه به مدد بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری به صورت تخصصی پرونده های سایبری و مسائل حقوقی را شامل میشود. تمرکز ویژه رایانداد بر مسائل حقوقی فناوری اطلاعات می باشد و علاوه بر موضوعات رایج در فضای حقوقی، موسسه رایانداد افتخار دارد که در زمره پیشگامان کشور در زمینه ارائه خدمات مشاوره ای و حقوقی مربوط به فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک قرار دارد.

ما را دنبال کنید…