وکالت دعاوی ثبت دامنه – Domain Name

 

تعریف نام های دامنه – Domain Name

وکالت دعاوی ثبت دامنه – نام های دامنه به طور مختصر آدرس های اینترنتی هستند که کاربران با وارد نمودن آنها در مرورگرهای اینترنتی (browser) به محتوای سایت مورد نظر خود دست می یابند. با استفاده از نام های دامنه ایمیل ها فرستاده و صفحات وب پیدا می شوند. به عنوان مثال ادرس وب برای وب سایت مایکروسافت   www.microsoft.com می باشد.در حالی که ممکن است

Bill Gates یک ایمیل ادرس مانند bill@microsoft.com هم داشته باشد.(که هر دوی آنها از نام دامنه .microsoft.com استفاده می کنند.) بدون نام دامنه یک کامپیوتر نمی تواند تشخیص دهد که کجا را باید برای یک صفحه وب جست و جو کند و مسیریاب های (روتر) ایمیل نیز نمی توانند ایمیل ارسال کنند.

نام های دامنه به سلسله مراتب هایی تقسیم می شوند. بالاترین مرتبه این سلسله مراتب بعد از اخرین نقطه در یک نام دامنه قرار می گیرد. در microsoft.com بالاترین مرتبه نام دامنه .com. است که .com متداول ترین نام دامنه مرتبه بالا است و برای نشان دادن اینکه نام دامنه متعلق به شرکت های تجاری است استفاده می شود.یکی دیگر از رایج ترین نام های دامنه مرتبه بالا شامل .org می شود که متعلق به سازمان های غیرانتفاعی است . .net متعلق به سازمان های مرتبط با اینترنت و شبکه است . .edu متعلق به دانشگاه ها و دانشکده ها است و .gov متعلق به نهاد های دولتی است.علاوه براین نام های دامنه عمومی هر کشور هم یک نام دامنه مرتبه بالای ویژه دارد.به عنوان مثال ca. یک دامنه در کشور کانادا را نشان می دهد, .ie یک دامنه ایرلندی را نشان می دهد و .ir نشان از یک دامنه در کشور ایران را دارد.

دعاوی که حول نام های دامنه به وجود می ایند شامل نام های دامنه مرحله دوم هستند.نام مرحله دوم نامی است که به سمت چپ نام های دامنه مرتبه بالا در یک آدرس اینترنتی هدایت می شوند .به عنوان مثال در آدرس www.microsoft.com نام دامنه مرتبه دوم Microsoft. است.دو نام دامنه مرتبه دوم یکسان نمی توانند در زیر یک دامنه مرتبه بالایی همزیستی داشته باشند.به عنوان مثال اگرچه هر دو شرکت  Delta Faucet و Delta Airlines باید نام دامنه ای شبیه به “delta.com” را داشته باشند اما فقط یک شرکت Delta   می تواند  نام دامنه “delta.com” را به مالکیت داشته باشد.بسیاری از ترکیب های نام های دامنه مرتبه اول ودوم یک عبارت بی همتا بوده و امکان اینکه این ترکیب را بتوان تکرار نمود وجود ندارد.

نام دامنه وب سایت یک شرکت، سازمان یا موسسه به نوعی برند و اعتبار آن شرکت تلقی می گردد به گونه ای که اگر شخصی با  نیت سوء نسبت به ثبت دامنه ای با نام برند یک شرکت یا شخص حقوقی اقدام نماید در صورت اثبات سوء نیت ها و یا استفاده از این نام امکان پیگیری موضوع و حتی بازگرداندن آن به صاحب برند وجود دارد.با توجه به اینکه نام های دامنه به صورت سالیانه و یا پنج ساله اجازه داده می شوند لذا کوتاهی در تمدید نام دامنه می تواند خطر از دست دادن آنرا به دنبال داشته باشد. همچنین بحث سوء استفاده از نام های مشابه جعلی نیز چالشی دیگری است که می تواند اعتبار یک برند را به خطر بیاندازد.

 

دعاوی نام دامنه

به علت افزایش محبوبیت و شهرت اینترنت , شرکت ها به این نتیجه رسیدند که داشتن یک نام دامنه که مشابه نام شرکت یا نام یکی از محصولاتشان است می تواند بخش باارزشی برای حضورشان در اینترنت باشد. شرکتی که می خواهد یک نام دامنه را به دست اورد می بایست با مراجعه به پایگاه های اینترنتی ثبت دامنه و جست و جوی نام مورد نظر از آزاد بودن آن نام و یا رزرو شدن توسط شخص دیگر اطمینان یابد. وقتی که یک شرکت متوجه می شود که نام دامنه متناظر با نام شرکت آنها یا علامت تجاری محصولاتشان  متعلق به شخص دیگری است در این صورت شرکت می تواند یک نام دیگر انتخاب کند یا اینکه مبارزه برای بازپس گیری نام دامنه را آغاز نماید.

کوتاه درباره ما

موسسه حقوقی رایانداد با هدف ارائه خدمات حقوقی قابل اطمینان به هموطنان عزیز در هر کجای ایران و جهان به همت وکلای باسابقه و متخصصین IT ، تحت برند رایانداد به این عرصه پانهاد و فعالیت خود را آغاز نمود.زمینه فعالیت موسسه به مدد بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری به صورت تخصصی پرونده های سایبری و مسائل حقوقی را شامل میشود. تمرکز ویژه رایانداد بر مسائل حقوقی فناوری اطلاعات می باشد و علاوه بر موضوعات رایج در فضای حقوقی، موسسه رایانداد افتخار دارد که در زمره پیشگامان کشور در زمینه ارائه خدمات مشاوره ای و حقوقی مربوط به فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک قرار دارد.

ما را دنبال کنید…