شعبه ۳۱ جرایم رایانه ای

شعبه ۳۱ جرایم رایانه ای

آشنایی با دادسرای شعبه ۳۱ ناحیه تهران ویژه جرایم رایانه ای

شعبه ۳۱ جرایم رایانه ای – جرایم رایانه‌ای و فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات و پرونده‌های شرکت‌های هرمی و شکایات مربوط به اینترنت در دادسرای جرایم رایانه ای رسیدگی می‌شود.

یکی از این دادسراهای تخصصی دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۱ تهران ملقب به دادسرای رسیدگی به جرایم اینترنتی است که مسئولیت رسیدگی به جرایم مربوط به تخلفات در حوزه فضای مجازی را به عهده دارد. این دادسرای تخصصی به منظور رسیدگی به جرایم رایانه‌ای و فن آوری اطلاعات و ارتباطات و رسیدگی به پرونده‌های شرکت‌های هرمی و شکایات مربوط به اینترنت این دادسرا ایجاد شده است.

این دادسرا پس از آنکه قانون مبارزه با جرایم رایانه ای توسط مجلس شورای اسلامی در ۲۱ ماده به تصویب رسید با دستی بازتر به رسیدگی به تخلفات مربوط به فضای مجازی پرداخت.

در ماده یک این قانون آمده است هرکس به طور غیرمجاز به داده‎ها یا سیستم‎های رایانه‎ای یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی یابد، به حبس از ۹۱ روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر ۲ مجازات محکوم خواهد شد.

‎‎البته در ماده ۲ آن به بحث شنود غیرمجاز اشاره شده و عنوان شده‌است هرکس به طور غیرمجاز محتوای در حال انتقال ارتباطات غیر عمومی در سیستم‎های رایانه‎ای یا مخابراتی یا امواج الکترومغناطیسی یا نوری را شنود کند، به حبس از ۶ماه تا ۲ سال یا جزای نقدی از ۱۰ تا ۴۰ میلیون ریال یا هر ۲ مجازات محکوم خواهد شد.

همچنین در ماده ۸ نیز عنوان شده‌است هر کس به طور غیر مجاز داده‎های دیگری را از سیستم‎های رایانه‎ای یا مخابراتی یا حامل‎های داده حذف یا تخریب یا مختل یا غیرقابل پردازش کند‌ به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال یا جزای نقدی از ۱۰ تا ۴۰ میلیون ریال یا هر ۲ مجازات محکوم خواهد شد.

در ماده ۱۲ نیز قانون‌گذار به بحث کلاهبرداری اشاره کرده است و عنوان شده هرکس به طور غیرمجاز داده‎های متعلق به دیگری را برباید، چنانچه عین داده‌ها در اختیار صاحب آن باشد، به جزای نقدی از یک تا بیست میلیون ریال و در غیر این صورت به حبس از ۹۱ روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

این دادسرا در گذشته در خیابان شریعتی – نرسیده به بهارشیراز – نبش کوچه فرهاد۲ ، واقع شده بود لیکن اخیرا آدرس این دادسرا تغییر نموده است. کل شهر تهران به عنوان حوزه قضایی تحت پوشش آن شناخته می‌شود. این دادسرا دارای حدود ۱۷ نفر قاضی و بیش از ۵۰ نفر کارمند است که در قالب چندین شعبه بازپرسی و شعبه دادیاری و ۱ شعبه اجرای احکام و ۱ شعبه اظهار نظر به فعالیت مشغول هستند.

آدرس جدید دادسرای ناحیه ۳۱ (ویژه رسیدگی به جرایم رایانه ای)

فلکه دوم صادقیه –خیابان آیت الله کاشانی- بلوار اباذر – پایین تر از بوستان دوم غربی

حقوق سایبری, مقالات
About موسسه حقوقی رایانداد

تیم رایانداد درک عمیقی از مسائل مربوط به تکنولوژی ، حقوق و کسب و کار دارد. چشم انداز ما، ارائه خدمات حقوقی حرفه ای و قابل اعتماد و امین در سریعترین زمان ممکن به نهادها و سازمانها و همینطور اشخاص حقیقی می باشد. تلاش ما برآن است که هر پرونده را با بالاترین میزان پاسخگویی و مسئولیت به انجام رسانیم و اینگونه به بهترین شکل خود را معرفی نماییم. با مشاورین ما تماس بگیرید : 09121699718

2 Comments
  1. […] کل برخی از شهر های کشور دادسرای ویژه جهت رسیدگی تخصصی به این جرایم وجود دارد، اولین عملی که […]

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کوتاه درباره ما

موسسه حقوقی رایانداد با هدف ارائه خدمات حقوقی قابل اطمینان به هموطنان عزیز در هر کجای ایران و جهان به همت وکلای باسابقه و متخصصین IT ، تحت برند رایانداد به این عرصه پانهاد و فعالیت خود را آغاز نمود.زمینه فعالیت موسسه به مدد بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری به صورت تخصصی پرونده های سایبری و مسائل حقوقی را شامل میشود. تمرکز ویژه رایانداد بر مسائل حقوقی فناوری اطلاعات می باشد و علاوه بر موضوعات رایج در فضای حقوقی، موسسه رایانداد افتخار دارد که در زمره پیشگامان کشور در زمینه ارائه خدمات مشاوره ای و حقوقی مربوط به فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک قرار دارد.

ما را دنبال کنید…