نحوه اخذ ممنوع الخروجی

نحوه اخذ ممنوع الخروجی

ممنوع الخروجی کردن افراد در رویه قضایی و قوانین موضوعه سابقه ی زیادی دارد. در قانون آیین دادرسی کیفری در ماده ۱۸۸ آن بعلاوه بند «ث» ماده ۲۴۷ و مواد ۲۴۸ و ۲۹۲ و ۵۰۹ آن می توان این درخواست را کرد.

 

علل ممنوع الخروجی

اشخاصی را که می توان تقاضای ممنوع الخروجی آنها را کرد و مانع خروج آنها از ایران شد به شرح ذیل می باشند

محکومان کیفری که دوران محکومیت را سپری نکرده اند یا جهت اجرای حکم متواری اند
اشخاص مشمول ماده ۱۷ قانون گذرنامه مصوب ۱۳۵۱
بدهکاران بانکی موضوع لایحه قانونی ممنوعیت خروج بدهکاران بانکی مصوب ۱۳۵۹
بانوانی که برای خروج از کشور رضایت همسر خود را ندارند
افرادی که در خارج از ایران به خاطر تکدی، ولگردی، سرقت، کلاهبرداری و هر عنوان دیگری دارای سوء شهرت می باشند
نکته ی مهم این است که قانون آیین دادرسی کیفری، ممنوعیت خروج افراد از کشور براساس دستور یا قرار عدم خروج از کشور است. البته در مواردی نیز زن برای وصول مهریه ی خود از طریق دفترخانه رسمی ازدواج، مبادرت به صدور اجرائیه کرده که پس از ابلاغ آن به همسرش می تواند نسبت به بازداشت اموال منقول و غیرمنقول مرد اقدام کند. به عبارت دیگر گاهی زن به اموال شوهرش دسترسی ندارد و نمی تواند برای وصول طلبش مالی را معرفی کند و مرد نیز از معرض اموال خود به منظور پرداخت بدهی خودداری می کند که در این مواقع زن می تواند تقاضای ممنوع الخروجی شدن او را کند تا از خروج شوهرش از کشور به قصد فرار از پرداخت بدهی و عدم پرداخت آن جلوگیری کند.

 

انواع ممنوع الخروجی

 

گاهی دستور ممنوع الخروجی صادر می گردد و آن زمانی است که براساس ماده ۱۸۸ قانون آیین دادرسی کیفری در صورت عدم دسترسی به متهم و تا پیش از شروع به تحقیقات، بازپرس می تواند با توجه به اهمیت و شدت جرم ارتکابی و در صورت وجود دلایل وقوع جرم، دستور منع خروج از کشور را صادر کند. که این دستور پیش از شروع به تحقیق صادر و غیرقابل اعتراض است.

در حالی که قرار عدم خروج از کشور که از انواع قرارهای نظارت قضایی است و به استناد بند «ث» ماده ۲۴۷ متناسب با نوع جرم ارتکابی صادر می شود برخلاف دستور منع خروج از کشور لزوماً پس از تفهیم اتهام بر فرد صادر می گردد.

حقوق کیفری, مقالات ,
About موسسه حقوقی رایانداد

تیم رایانداد درک عمیقی از مسائل مربوط به تکنولوژی ، حقوق و کسب و کار دارد. چشم انداز ما، ارائه خدمات حقوقی حرفه ای و قابل اعتماد و امین در سریعترین زمان ممکن به نهادها و سازمانها و همینطور اشخاص حقیقی می باشد. تلاش ما برآن است که هر پرونده را با بالاترین میزان پاسخگویی و مسئولیت به انجام رسانیم و اینگونه به بهترین شکل خود را معرفی نماییم. با مشاورین ما تماس بگیرید : 09121699718

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کوتاه درباره ما

موسسه حقوقی رایانداد با هدف ارائه خدمات حقوقی قابل اطمینان به هموطنان عزیز در هر کجای ایران و جهان به همت وکلای باسابقه و متخصصین IT ، تحت برند رایانداد به این عرصه پانهاد و فعالیت خود را آغاز نمود.زمینه فعالیت موسسه به مدد بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری به صورت تخصصی پرونده های سایبری و مسائل حقوقی را شامل میشود. تمرکز ویژه رایانداد بر مسائل حقوقی فناوری اطلاعات می باشد و علاوه بر موضوعات رایج در فضای حقوقی، موسسه رایانداد افتخار دارد که در زمره پیشگامان کشور در زمینه ارائه خدمات مشاوره ای و حقوقی مربوط به فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک قرار دارد.

ما را دنبال کنید…